Duże zmiany klimatyczne

W ostatnich latach obserwujemy dosyć spore różnice w kwestiach pogodowych. Nasze dzieci nie mają przyjemności przez niemal dwa miesiące cieszyć się śniegiem na podwórkach w zimowych miesiącach. Jednocześnie, kilka miesięcy później, z bardzo wysokiej temperatury lato przerodziło się w niekiedy nie do zniesienia porę roku, z coraz cięższymi do wytrzymania w pełnym słońcu dniami.
Wpływ na portfele
Jak to często bywa w życiu oraz w naturze, wszystko funkcjonuje w formie pewnego rodzaju reakcji łańcuchowej. Klimat oraz zachodzące w nim zmiany mają kapitalny wpływ na wiele aspektów naszej codzienności. Kilka stopni więcej rocznie oznacza spadek wydajności rolnictwa. Jakość zbiorów maleje, przez co ceny zboża rosną - w końcu trzeba wyrównywać poniesione wcześniej koszty. Zboże to jeden z kluczowych materiałów do produkcji mąki, która wykorzystywana jest do wielu produktów na co dzień spożywanych od rana do wieczora - makaronu, ryżu, czy też tak chętnie jedzonego na śniadanie w polskich domach chleba. To tylko jeden z przykładów, jak bardzo klimat wpływa na to, ile pieniędzy więcej musimy wydać każdego dnia.
Jak do tego doszło?
Wiele czynników sprawiło, że jesteśmy obecnie w takiej, a nie innej sytuacji klimatycznej? Przede wszystkim ma to związek z ciągle rosnącą dziurą ozonową. Jedna z warstw atmosfery coraz bardziej zanika, przez co promienie słoneczne mogą znacznie intensywniej docierać bezpośrednio do powierzchni ziemi. Bardzo duża liczba czynności ma na to wpływ. Przede wszystkim widzimy to każdego dnia w mieście - ilość emitowanych zanieczyszczeń do powietrza nie tylko nie pozwala oddychać, ale również ma duży wpływ na temperaturę. Dotyczy to spalin nie tylko z samochodów osobowych, ale także ogrzewania budynków, jak również nielegalnego palenia śmieci.
Ratunek na wyciągnięcie ręki
Władze krajów oraz miast podejmują działania, które mają na celu wzrost skupienia społeczeństwa na sprawy związane z ekologią. Postawienie na komunikację miejską, najlepiej o zasilaniu elektrycznym, pozwala na zmniejszenie liczby samochodów osobowych na ulicach. Wprowadzanie do architektury miejskiej coraz większej liczby drzew pozwala na przechwytywanie szkodliwych substancji z atmosfery właśnie przez liście. Nie można także zapominać o edukacji - młode pokolenie jest świadome zagrożeń i stawia na segregację śmieci, która pozwala na ponowne wykorzystywanie materiałów. Kraje mogą stawiać na energię odnawialną, dzięki czemu spaliny podchodzące z węgla kamiennego lub brunatnego także mogą zostać w zdecydowany sposób ograniczone.