Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe?

Zdrowe odżywianie wcale nie musi kojarzyć się z rygorystyczną dietą, podczas której żywimy się jedynie sałatą. Kształtowanie nawyków żywieniowych nie jest łatwe, jednak znając kilka podstawowych założeń zdrowego odżywiania możemy poczynić zmianę na lepsze. Jak zatem zmienić swoje nawyki, aby zdrowe odżywianie stało się codziennością, a nie dietą, z której zrezygnujemy po tygodniu? Sprawdź!

Zasada 80/20 - co to takiego?

Z pewnością próbowałeś kiedyś przejść na dietę i zapewne nie wytrwałeś na niej zbyt długo. Czy to oznacza, że nie masz silnej woli lub nie potrafisz spełnić swoich postanowień? Nic bardziej mylnego! Tak zwane diety-cud są zazwyczaj niskokaloryczne i nie tolerują żadnych odstępstw. Nic więc dziwnego, że wytrwanie na takiej diecie jest wręcz niemożliwe, a po dwóch tygodniach masz ochotę wręcz rzucić się na jedzenie, w tym słodycze czy fast food'y. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem stosowanie zasady 80/20. Oznacza to, że 80% naszej diety to zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Natomiast 20% stanowią te mniej zdrowe, ale tak bardzie przez nas uwielbiane, jak słodycze, słone przekąski czy fast food'y. Masz ochotę na batonika? Zjedz jednego, a przez resztę dnia jest pełnowartościowe posiłki. Dzięki temu nie poczujesz się, jakbyś był na diecie, a zaczniesz po prostu zdrowo jeść.

Planuj posiłki

Zdrowe odżywianie będzie jeszcze łatwiejsze, jeśli zaczniesz planować swoje posiłki. Dzięki temu unikniesz sytuacji, gdy Twoja lodówka będzie pusta, a Ty zdecydujesz się zamówić pizzę. Planowanie posiłków nauczy Cię komponować zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Pamiętaj również o przygotowywaniu posiłków na wynos, np. do pracy czy szkoły. W tym celu warto zaopatrzyć się w termos obiadowy. To idealne rozwiązanie, aby móc zjeść ciepły i zdrowy posiłek w każdej chwili będąc poza domem. To pozwoli Ci również uniknąć pokus w postaci wysokokalorycznych przekąsek. Te zarezerwuj w ramach wspomnianych wcześniej 20%.

Zdrowe słodycze - czyli jakie?

Zdrowa dieta powinna składać się przede wszystkim z pełnowartościowych produktów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że zrezygnowanie w pełni ze słodyczy jest na dłuższą metę po prostu nierealne. Dlatego raz na jakiś czas należy sobie pozwolić na batonika czy czekoladę. Chęć na słodkie możemy zaspokoić również zdrowymi słodyczami. Mowa tutaj o różnego rodzaju wypiekach, owsiankach czy koktajlach. Zamiast tradycyjnego, białego cukru dodaj daktyle, dojrzałe banany lub bezkaloryczny słodzik. W sklepach znajdziesz również takie produkty, jak krem czekoladowy bez cukru, który sprawdzi się jako dodatek do wielu deserów i dań na słodko. Chcesz odżywiać się zdrowo? Takie zamienniki sprawdzą się idealnie!