Co wpływa na ceny pszenicy?

Ceny skupu pszenicy co roku są obiektem zainteresowania zarówno producentów, jak i odbiorców. Dlaczego? Ponieważ poziom ich skupu determinuje ceny żywności, która jest dostępna w sklepach. Przewidywanie cen pszenicy nie jest proste, ponieważ są one uzależnione od wielu czynników. Z tego artykułu dowiesz się, jakie czynniki wpływają na cenę pszenicy.

Wielkość produkcji krajowej i zagranicznej

Wśród wielu czynników, kluczowym jest wielkość produkcji krajowej i zagranicznej. Przy szacunkach cen pszenicy bierze się pod uwagę wielkość produkcji z roku poprzedniego, obecnego oraz prognozy skupu przyszłego roku. Kształtuje ona podaż pszenicy na rynku krajowym, choć na jego wartość ma wpływ również import ziarna spoza Polski. Wynika to z faktu, że ceny zboża, w tym pszenicy są zglobalizowane. Z tego względu globalna podaż utrzymująca się na wysokim poziomie wpływa na ceny skupu pszenicy na polskim rynku, gdzie często pojawiająca się niska produkcja może spowodować wzrost cen. Duże ilości dostępnego ziarna mogą wtedy transportowane do Polski zza granicy, zarówno z państw Unii Europejskiej, jak i z USA, Ukrainy czy Rosji. Wymienione obszary są obecnie najważniejszymi graczami na rynku pszenicy. Co więcej, tanie zboże dostępne ze wschodu jest kierowane na rynki, gdzie eksportuje się zboże również z Polski. W rezultacie powoduje to, że towar, który wcześniej miał być eksportowany, zostaje jednak w kraju, aby być wykorzystany u rodzimych przetwórców.

Czynniki atmosferyczne

Ceny skupu pszenicy są również determinowane przez dostępne informacje o stanie upraw nie tylko w Polsce, lecz także za granicą. To właśnie wpływające czynniki atmosferyczne są najbardziej nieprzewidywalne. Największy wpływ na plony ma aura jesienna. Częste deszcze w okresie jesiennym utrudniają zabiegi agrotechniczne, które często są wykonywane w pośpiechu. Jeśli pogoda nie pozwoli na wysiew ozimin w odpowiednich warunkach, wtedy wysiew może być słaby. W okresie jesiennym problemem są również często występujące choroby pszenicy, które osłabiają kondycję roślin.

Czynniki ekonomiczne

Zglobalizowany świat rządzi się swoimi prawami, w tym również ekonomicznymi. Chodzi o kursy podstawowych walut, działania spekulacyjne na rynku żywnościowym oraz wysokość stóp procentowych, które istotnie wpływają na ceny skupu pszenicy. Omawiając czynniki ekonomiczne, nie sposób nie wspomnieć również o koszty frachtu determinujące ceny na końcowego odbiorcę. Wszystkie powyższe czynniki kształtują ceny skupu, a tym samym kształtują opłacalność produkcji. Z tego względu rolnicy, aby oszacować opłacalność produkcyjną, muszą stale śledzić trendy rynkowe i brać pod uwagę sytuację rolniczą na świecie.